top of page

Kocioł zgasł ślimak nie podaje


Kocioł nie grzeje, ślimak nie podaje. Co mogło być przyczyną

    Często pojawiający się problem gdy jesteśmy szczęśliwi z kotła z podajnikiem. Gdy cieszymy się mniejszą ilością poświęconego czasu na prace w kotłowni. Kocioł z podajnikiem może być naprawdę dobrym rozwiązaniem jak się zna jego podstawowe zasady działania.      Główną przyczyną wygaśnięcia pieca z podajnikiem jest zablokowanie ślimaka albo zerwanie zawleczki zabezpieczającej. Zadaniem zawleczki jest zabezpieczenie silnika i motoreduktora przed uszkodzeniem i spaleniem gdy ślimak zostanie zablokowany przez za duży kawałek groszku lub kamień albo jakiś metal.

Wtedy klin zostaje zerwana by zabezpieczyć nasz silnik przed spaleniem.      Nie ma co się przejmować bo nie można nazwać takiej sytuacji nawet awarią. Jest to zwykła czynność eksploatacyjna. Zdarza się ona sporadycznie, zazwyczaj jest ona spowodowana dostaniem się za grubego groszku do ślimaka który nie może przepchnąć go do spalenia. Bardzo rzadko zdarza się dostanie się kamienia lub innego bardziej twardego metalu który zablokuje silnik. Z doświadczenia wiem że zdarzają się różne inne materiały: najczęściej kamień lub kawałek metalu.      W celu wymiany zawleczki warto mieć zawszę parę w zapasie gdyż koszt takich części sięga kilkunastu groszy za parę sztuk a zazwyczaj są tą zwykłe śrubki 5 mm o twardości 8,8.Najłatwiej wybić starą zawleczkę jest ustawienie podajnika na trybie ręcznym w odpowiednią i wygodną do nas pozycję. Warto pamiętać że trzeba również ustawić oś ślimaka aby wyrównała się z otworem przewierconym w motoreduktorze. Wtedy wkładamy zakupioną wcześniej śrubkę i delikatnie wbijamy ją młotkiem w celu wybicia starej zawleczki. Po tej czynności uruchamiamy podajnik i obserwujemy czy podaje na opał. Jeżeli sytuacja nam się powtarza. To niestety czeka nas trochę więcej pracy. Wtedy musimy się dostać do podajnika. Najszybszą metodą wtedy jest odkręcenie całego motoreduktora i wyjęcie ślimaka. Zazwyczaj jest on montowany na 4 śruby. Po odkręceniu śrub wyjmujemy cały motoreduktor z ślimakiem lecz musimy pamietać że zbiornik z opałem musi być pusty. W wiekszości przypadków dostrzeżemy co nam go blokowało. . Po ustaleniu przyczyny składamy wszystko i wbijamy nową zawleczkę. Czasami problemy występują dość często i czyścimy cały ślimak i nie wypada nam nic ze środka i nie wiemy co się dziej. Zazwyczaj przyczyną jest nagar zgorzelina w części paleniska która blokuje obracanie się ślimaka. Trzeba zwrócić na to uwagę i gdy awaria występuje często wyczyścić część paleniska.

Jeżeli mam stalowy ślimak może on też się zużyć i nie podawać prawidłowo paliwa.Ps. W wolnej chwili nagramy prosty film instruktażowy na YouTube z wymian takiego klina plus czyszczenie podajnikaPozdrawiam zespół GREENHEAT

Zielone kotły

2876 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page