Jak dobrać piec i kocioł c.o?


Jak dobrać kocioł lub piec centralnego ogrzewania do domu?


Trzeba zacząć od wybrania mocy kotła która będzie odpowiadać dla potrzeby ogrzania naszych pomieszczeń. Standardowa wysokość pokojów w domu mieszkalnym przyjmuje się 2,60 m. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to szacunkową moc kotła możesz odczytać z tabeli doboru mocy kotła:


Jeżeli masz więc np. zamiar ogrzać dwa poziomy domu o wymiarach 8 na 10 metrów to powierzchnia, którą chcesz ogrzać to 2*(8x10), czyli 160 metrów kwadratowych. Powinieneś więc wybrać kocioł o mocy około 20 kW.

Jeżeli wysokość pomieszczeń, które zamierzasz ogrzać, jest inna to skorzystaj z poniższego wzoru:

Wzór na obliczanie mocy kotła:


Szacunkową moc kotła najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Wartość tego wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej obiektu. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej zakładamy moc 40 W/m3, zaś w przypadku budynków pozbawionych izolacji zakładamy 60 W/m3.

Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i określenie mocy kotła c.o dla domu bez izolacji.

1. Policzmy moc kotła dla budynku bez izolacji. Budynek ma powierzchnię 200 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 3m, kocioł powinien więc mieć moc:


Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 60 [W] Moc kotła = 200m2 * 3m * 60W = 36000W czyli 36 kW


2. Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i określenie mocy kotła c.o dla domu z bardzo dobrą izolacją.

Policzmy moc kotła dla nowego domu o bardzo dobrej izolacji termicznej. Budynek ma powierzchnię 200 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 2,5m, kocioł powinien więc mieć moc:


Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 40 [W] Moc kotła = 200m2 * 2,5m * 40W = 20000W czyli 20 kW


Powyższe sugestie mają charakter orientacyjny. Dokładnie moc kotła przedstawia zawsze projekt domu lub instalacji. W razie wątpliwości prosimy o kontakt to pomożemy w dobrze kotła

Paliwem podstawowym wielu kotłów jest generalnie ekogroszek lub pellet.

Tabela zastosowanie ma dla starszych domów. Gdy Twoja instalacja grzewcza jest nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a budynek dobrze ocieplony, to możesz dobrać kocioł o jeden stopień mniejszy.

Powyższe zalecenia co do mocy kotła obejmują już ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Do powierzchni ogrzewanej nie warto wliczać pomieszczeń bardzo rzadko ogrzewanych typu piwnica i garaż, ponieważ prowadzi to do przewymiarowania kotła i nie będzie on pracował w przedziale temperatur 60-85 stopni Celsjusza.


Kocioł na pellet czy ekogorszek


Wybór kotła na pellet czy ekogroszek na tą chwilę do duży dylemat dla wybrania ogrzewania wygodnego i równocześnie taniego.


Nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek są tak samo czyste – obowiązują je dokładnie te same normy emisyjne.

Mimo to producenci kotłów i producenci pelletu czasami próbują manipulować sugerując jakoby węgiel zawsze był ten zły i brudny, nawet gdy spalany w nowoczesnym kotle nowej generacji. Ta sytuacja nie ma pokrycia w faktach a żywi się jedynie głęboko zakorzenionym uprzedzeniem do węgla, nabytym za sprawą syfu związanego z jego kiepskim spalaniem, jakiego doświadczaliśmy przez kotły starej generacji.


- Domy: Ilości CO2 emitowane ze spalania węgla we wszystkich polskich domach nim ogrzewanych (ładne kilka milionów) to tylko ok. 7% całej polskiej emisji CO2. Na pojedynczą kotłownię spalającą kilka ton węgla rocznie przypadają jakieś ułamki promila.

- Produkcja: Dalece większymi źródłami emisji CO2 w Polsce są: transport, energetyka, produkcja materiałów energochłonnych takich jak stal czy beton. Praktycznie wszystkie zdobycze cywilizacji, które nas otaczają, jeśli nawet nie zostały wyprodukowane z wykorzystaniem nieodnawialnej energii, to prawie na pewno za jej sprawą przyjechały do sklepu a potem do domu.


Uciążliwość obsługi


Dla kotłów na ekogroszek niestety parametry spalania trzeba ustawić samodzielnie i nie pomogą tu dodatkowe sondy i inne dodatki i bajery w sterowniku. Chcąc nie chcąc trzeba samemu nabyć jakieś pojęcie o regulacji palnika.

Im paliwo lepsze, bardziej powtarzalne (droższe), tym mniej dłubania w nastawach. Może nawet nie być potrzeby korekty nastaw po każdej nowej dostawie paliwa.

Dużo łatwiej jest w przypadku pelletu. Przed każdą zmianą pelletu robimy tylko kalibrację paliwa tzn. wykonujemy test wydajności podajnika i wagowy wynik wpisujemy w sterownik. W większości przypadków na tym kończymy proces ustawiania.


Plusem na korzyść pelletu jest to że ma znaczniej mniej popiołu i co za tym idzie kocioł czyścimy rzadziej i mamy mniej bałaganu w kotłowni. Plusem kotła na ekogroszek jest dużo większa tolerancje na kiepskiej jakości paliwa.

Kocioł pelletowy ma taki plus za jest bardziej zautomatyzowany i można z poziomu sterownika dostosować moc i inne parametry, oczywiście ma zapalarkę która bardzo dobrze się sprawdza na grzanie ciepłej wody użytkowej latem. Nagrzeje na bojler do zadanej temperatury i się wygasi.

Wybór kotła pozostawiamy dla WasZawory czterodrogowe

Aby wydłużyć żywotność kotła oraz oszczędnie spalać paliwo zaleca się zastosowanie zaworu mieszającego czterodrogowego.Zawór czterodrogowy część gorącej wody wychodzącej z kotła kieruje z powrotem do niego. Podniesienie temperatury wody powracającej do kotła przeciwdziała zjawisku korozji niskotemperaturowej i wydłuża żywotność kotła. Tą samą ilość wody powracającej z grzejników zawór czterodrogowy z kolei kieruje z powrotem na zasilanie grzejników c.o. To z kolei umożliwia wiosną i jesienią pracę kotła z zalecaną temperaturą co najmniej 60 st. C przy jednoczesnym utrzymywaniu w obiegu grzejnikowym niższej temperatury zgodnej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię.

Jeżeli nie ma potrzeby obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki bo na grzejnikach są założone zawory i głowice termostatyczne, to wystarczy jedynie zamontować zawór trzydrogowy na powrocie do kotła, aby podnieść temperaturę powrotu. Można to zrobić zaworem ręcznym lub najlepiej termostatycznym.

244 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie