top of page

Jak dobrać piec i kocioł c.o?


Jak dobrać kocioł lub piec centralnego ogrzewania do domu?


Trzeba zacząć od wybrania mocy kotła która będzie odpowiadać dla potrzeby ogrzania naszych pomieszczeń. Standardowa wysokość pokojów w domu mieszkalnym przyjmuje się 2,60 m. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to szacunkową moc kotła możesz odczytać z tabeli doboru mocy kotła:


Jeżeli masz więc np. zamiar ogrzać dwa poziomy domu o wymiarach 8 na 10 metrów to powierzchnia, którą chcesz ogrzać to 2*(8x10), czyli 160 metrów kwadratowych. Powinieneś więc wybrać kocioł o mocy około 20 kW.

Jeżeli wysokość pomieszczeń, które zamierzasz ogrzać, jest inna to skorzystaj z poniższego wzoru:

Wzór na obliczanie mocy kotła:


Szacunkową moc kotła najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Wartość tego wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej obiektu. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej zakładamy moc 40 W/m3, zaś w przypadku budynków pozbawionych izolacji zakładamy 60 W/m3.

Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i określenie mocy kotła c.o dla domu bez izolacji.

1. Policzmy moc kotła dla budynku bez izolacji. Budynek ma powierzchnię 200 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 3m, kocioł powinien więc mieć moc:


Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 60 [W] Moc kotła = 200m2 * 3m * 60W = 36000W czyli 36 kW


2. Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i określenie mocy kotła c.o dla domu z bardzo dobrą izolacją.

Policzmy moc kotła dla nowego domu o bardzo dobrej izolacji termicznej. Budynek ma powierzchnię 200 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 2,5m, kocioł powinien więc mieć moc:


Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 40 [W] Moc kotła = 200m2 * 2,5m * 40W = 20000W czyli 20 kW


Powyższe sugestie mają charakter orientacyjny. Dokładnie moc kotła przedstawia zawsze projekt domu lub instalacji. W razie wątpliwości prosimy o kontakt to pomożemy w dobrze kotła

Paliwem podstawowym wielu kotłów jest generalnie ekogroszek lub pellet.

Tabela zastosowanie ma dla starszych domów. Gdy Twoja instalacja grzewcza jest nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a budynek dobrze ocieplony, to możesz dobrać kocioł o jeden stopień mniejszy.

Powyższe zalecenia co do mocy kotła obejmują już ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Do powierzchni ogrzewanej nie warto wliczać pomieszczeń bardzo rzadko ogrzewanych typu piwnica i garaż, ponieważ prowadzi to do przewymiarowania kotła i nie będzie on pracował w przedziale temperatur 60-85 stopni Celsjusza.


Kocioł na pellet czy ekogorszek


Wybór kotła na pellet czy ekogroszek na tą chwilę do duży dylemat dla wybrania ogrzewania wygodnego i równocześnie taniego.


Nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek są tak samo czyste – obowiązują je dokładnie te same normy emisyjne.

Mimo to producenci kotłów i producenci pelletu czasami próbują manipulować sugerując jakoby węgiel zawsze był ten zły i brudny, nawet gdy spalany w nowoczesnym kotle nowej generacji. Ta sytuacja nie ma pokrycia w faktach a żywi się jedynie głęboko zakorzenionym uprzedzeniem do węgla, nabytym za sprawą syfu związanego z jego kiepskim spalaniem, jakiego doświadczaliśmy przez kotły starej generacji.


- Domy: Ilości CO2 emitowane ze spalania węgla we wszystkich polskich domach nim ogrzewanych (ładne kilka milionów) to tylko ok. 7% całej polskiej emisji CO2. Na pojedynczą kotłownię spalającą kilka ton węgla rocznie przypadają jakieś ułamki promila.

- Produkcja: Dalece większymi źródłami emisji CO2 w Polsce są: transport, energetyka, produkcja materiałów energochłonnych takich jak stal czy beton. Praktycznie wszystkie zdobycze cywilizacji, które nas otaczają, jeśli nawet nie zostały wyprodukowane z wykorzystaniem nieodnawialnej energii, to prawie na pewno za jej sprawą przyjechały do sklepu a potem do domu.


Uciążliwość obsługi


Dla kotłów na ekogroszek niestety parametry spalania trzeba ustawić samodzielnie i nie pomogą tu dodatkowe sondy i inne dodatki i bajery w sterowniku. Chcąc nie chcąc trzeba samemu nabyć jakieś pojęcie o regulacji palnika.

Im paliwo lepsze, bardziej powtarzalne (droższe), tym mniej dłubania w nastawach. Może nawet nie być potrzeby korekty nastaw po każdej nowej dostawie paliwa.

Dużo łatwiej jest w przypadku pelletu. Przed każdą zmianą pelletu robimy tylko kalibrację paliwa tzn. wykonujemy test wydajności podajnika i wagowy wynik wpisujemy w sterownik. W większości przypadków na tym kończymy proces ustawiania.


Plusem na korzyść pelletu jest to że ma znaczniej mniej popiołu i co za tym idzie kocioł czyścimy rzadziej i mamy mniej bałaganu w kotłowni. Plusem kotła na ekogroszek jest dużo większa tolerancje na kiepskiej jakości paliwa.

Kocioł pelletowy ma taki plus za jest bardziej zautomatyzowany i można z poziomu sterownika dostosować moc i inne parametry, oczywiście ma zapalarkę która bardzo dobrze się sprawdza na grzanie ciepłej wody użytkowej latem. Nagrzeje na bojler do zadanej temperatury i się wygasi.

Wybór kotła pozostawiamy dla WasZawory czterodrogowe

Aby wydłużyć żywotność kotła oraz oszczędnie spalać paliwo zaleca się zastosowanie zaworu mieszającego czterodrogowego.Zawór czterodrogowy część gorącej wody wychodzącej z kotła kieruje z powrotem do niego. Podniesienie temperatury wody powracającej do kotła przeciwdziała zjawisku korozji niskotemperaturowej i wydłuża żywotność kotła. Tą samą ilość wody powracającej z grzejników zawór czterodrogowy z kolei kieruje z powrotem na zasilanie grzejników c.o. To z kolei umożliwia wiosną i jesienią pracę kotła z zalecaną temperaturą co najmniej 60 st. C przy jednoczesnym utrzymywaniu w obiegu grzejnikowym niższej temperatury zgodnej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię.

Jeżeli nie ma potrzeby obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki bo na grzejnikach są założone zawory i głowice termostatyczne, to wystarczy jedynie zamontować zawór trzydrogowy na powrocie do kotła, aby podnieść temperaturę powrotu. Można to zrobić zaworem ręcznym lub najlepiej termostatycznym.

255 wyświetleń0 komentarzy